Men's Cobber Sunny Day Meet

Concordia College-Moorhead, MN

May 3, 2011

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on Women



100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

100 Meter 1 Derek Bredy, So, Minn State Moorhead 10.63[+0.6w] 2 Starr Roberts, Unat 11.03[+0.6w] 3 Skyler Jackson, So, Minn State Moorhead 11.04[+0.6w] 4 Brock Keaton, Jr, Minn State Moorhead 11.31[+0.6w] 5 Beau Wakfield, Jr, Bemidji State 11.56[+0.6w] 6 Alex Benzegala, Fr, Concordia Moorhead 11.61w[+2.1w] 7 Luke Hvidston, Sr, Concordia Moorhead 11.71[+0.6w] 8 Logan Carlson, So, Concordia Moorhead 11.86w[+2.1w] 9 Lanning Hansen, Fr, Valley City State 11.88[+0.6w] 10 Darius Horton, Fr, Valley City State 11.94w[+2.1w] 11 Mark Schlotterback, So, Concordia Moorhead 12.16w[+2.1w] 12 Adam Palowski, Fr, Valley City State 12.65w[+2.1w]
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

110 Meter Hurdles Wind = +0.0 m/s 1 Marc Sizer, So, Bemidji State 15.71 2 Matt Weeks, So, Minn State Moorhead 15.76 3 Beauregard Gagnon, Unat 16.43 4 Nick Weis, Unat 17.01
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

200 Meter Wind = +0.5 m/s 1 Derek Bredy, So, Minn State Moorhead 21.53[+0.5w] 2 Starr Roberts, Unat 22.10[+0.5w] 3 Skyler Jackson, So, Minn State Moorhead 22.38[+0.5w] 4 Uchenna Ogbonnaya, Jr, Minn State Moorhead 22.72[+0.5w] 5 Ryan Olson, Fr, Minn State Moorhead 22.80[+0.5w] 6 Aaron Lund, Jr, Minn State Moorhead 22.90[+0.5w] 7 Derek Elliot, Fr, Valley City State 23.31[+0.5w] 8 Alex Benzegala, Fr, Concordia Moorhead 23.47[+0.2w] 9 Philip Reuer, Fr, Valley City State 23.52[+0.5w] 9 Ethan Rostvedt, Unat 23.80[+1.4w] 11 Michael Dunn, Sr, Concordia Moorhead 23.81[+0.2w] 12 Joe Bruenjes, Jr, Concordia Moorhead 24.02[+1.4w] 13 Lanning Hansen, Fr, Valley City State 24.40[+0.2w] 14 Jordan Aus, Fr, Valley City State 24.48[+0.2w] 15 Calvin Miller, Sr, Concordia Moorhead 24.51[+0.2w] 16 Scott Anderson, So, Concordia Moorhead 24.69[+0.2w] 17 Jacob Vossler, Minn State Moorhead 24.83[+0.2w] 18 Ethan Vogel, Jr, Concordia Moorhead 24.95[+1.4w] 19 Darius Horton, Fr, Valley City State 25.31[+1.4w] 20 Mark Schlotterback, So, Concordia Moorhead 25.40[+1.4w] 21 Bryan Vohnoutka, So, Concordia Moorhead 25.44[+1.4w] 22 Ben Ehlers, Jr, Concordia Moorhead 26.07[+0.2w]
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

400 Meter 1 Ryan Olson, Fr, Minn State Moorhead 49.98 H1 2 Andrew Balzer, So, North Dakota State 51.19 H1 3 Michael Dunn, Sr, Concordia Moorhead 51.22 H1 4 Matthew Loehr, Unat 51.79 H1 5 Philip Reuer, Fr, Valley City State 52.06 H2 6 Ethan Rostvedt, Unat 52.14 H1 7 Tanner Hovland, Fr, Valley City State 52.67 H2 8 Jacob Vossler, Sr, Minn State Moorhead 53.60 H2 9 Ben Jacobson, So, Concordia Moorhead 55.00 H2 10 Ethan Vogel, Jr, Concordia Moorhead 55.02 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

400 Meter Hurdles 1 Eric Asfeld, Minn State Moorhead 57.42 2 Matt Weeks, So, Minn State Moorhead 58.71 3 Logan Carlson, So, Concordia Moorhead 59.92 4 Luke Lagergren, So, Concordia Moorhead 64.87 5 Isaac Black, So, Concordia Moorhead 74.73
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

800 Meter 1 Wayne Engelhard, Fr, Valley City State 1:57.68 2 Kevin Huot, Jr, Minn State Moorhead 1:58.20 3 Ryan Sederquist, Fr, Bemidji State 2:00.38 4 Ben Ehlers, Jr, Concordia Moorhead 2:01.10 5 Cory Asfeld, So, Minn State Moorhead 2:02.65 6 Brad McConn, So, Concordia Moorhead 2:04.15 7 Weston Hyllested, Unat 2:08.49 8 Leif Johnson, Fr, Minn State Moorhead 2:08.94 9 Erik Slette, So, Concordia Moorhead 2:09.48 10 Dan Sederquist, Fr, Minn State Moorhead 2:10.03
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

1500 Meter 1 Spencer Ruebke, Fr, Valley City State 4:06.44 2 Abe Hartsell, Sr, Bemidji State 4:08.09 3 Clayton Foster, So, Minn State Moorhead 4:11.70 4 Jamison Gehrig, Unat 4:12.37 5 Scott Anderson, So, Concordia Moorhead 4:15.67 6 Paul Lillehaugen, Sr, Concordia Moorhead 4:17.38 7 Brian Quigley, Jr, Bemidji State 4:19.81 8 Tanner Sakrismo, Jr, Concordia Moorhead 4:20.25 9 Andy Rothfusz, Fr, Concordia Moorhead 4:24.07 10 Dan Sederquist, Fr, Minn State Moorhead 4:24.89 11 Kevin Huot, Jr, Minn State Moorhead 4:29.25 12 Weston Hyllested, Unat 4:29.68 13 Spencer McCombs, So, Concordia Moorhead 4:30.01 14 Alex Jorgenson, Fr, Concordia Moorhead 5:09.17
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

3000 Steeplechase
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

5000 Meter 1 Tom Sederquist, Jr, Concordia Moorhead 15:12.06 2 Erik Hanson, Sr, Minn State Moorhead 15:31.78 3 Richard Wright, Fr, Valley City State 16:09.07 4 Ben Fraase, Jr, Concordia Moorhead 17:14.60
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

4x100 Meter Relay 1 Minn State Moorhead 4x1 41.25 2 Valley City State 4x1 43.74 3 Concordia Moorhead (Luke Hvidston, Alex Benzegala, Logan Carlson, Levi Bachmeier) 44.35
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

4x400 Meter Relay 1 Concordia Moorhead (Michael Dunn, Luke Hvidston, Scott Anderson, Alex Benzegala) 3:25.92 2 Valley City State (Spencer Ruebke, Wayne Engelhard, Jordan Aus, Philip Reuer) 3:29.18 3 Concordia Moorhead (Logan Carlson, Calvin Miller, Andrew Overson, Isaac Black) 3:39.61 4 Concordia Moorhead (Ben Ehlers, Brad McConn, Luke Lagergren, Andy Rothfusz) 3:46.72 5 Concordia Moorhead (Ethan Vogel, Paul Lillehaugen, Tanner Sakrismo, Mark Schlotterback) 3:48.69
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Long Jump 1 Derek Bredy, So, Minn State Moorhead 22-6 1/2[+1.2w] (6.87m) 2 Calvin McGruder, Sr, Northern State 22-1 3/4[+0.0w] (6.75m) 3 Skyler Jackson, So, Minn State Moorhead 21-0 3/4 (6.42m) 4 Jake Mushaben, Fr, Concordia Moorhead 21-0 3/4w[+2.2w] (6.42m) 5 Beauregard Gagnon, Unat 20-10 1/2[+0.1w] (6.36m) 6 Joe Bruenjes, Jr, Concordia Moorhead 20-8[-0.2w] (6.30m) 7 Felix Okoth, Jr, Concordia Moorhead 20-4 1/4[+1.4w] (6.20m) 8 Kimontae Thomas, Fr, Valley City State 20-4 1/4[+0.2w] (6.20m) 9 Chris Lage, Sr, Concordia Moorhead 19-7 1/2[+1.0w] (5.98m) 10 Jordan Aus, Fr, Valley City State 19-2 1/2 (5.85m) 11 Jeffery McDonald, Fr, Bemidji State 16-7 1/4w[+2.4w] (5.06m) 12 Bryan Vohnoutka, So, Concordia Moorhead 15-7 1/2 (4.76m) Ethan Rostvedt, Unat ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Triple Jump 1 Felix Okoth, Jr, Concordia Moorhead 45-8[+0.4w] (13.92m) 2 Michael Bendix, Jr, Minn State Moorhead 43-8 1/2[+1.4w] (13.32m) 3 Jeffery McDonald, Fr, Bemidji State 40-4 3/4w[+2.4w] (12.31m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

High Jump 1 Ryan Barnes, So, Minn State Moorhead 6-6 3/4 (2.00m) 2 Calvin McGruder, Sr, Northern State 6-2 3/4 (1.90m) 3 Simon Erlandson, So, Concordia Moorhead 6-0 3/4 (1.85m) 4 Beauregard Gagnon, Unat 5-10 3/4 (1.80m) Kruiz Lindbald, Unat NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Pole Vault 1 Raphael Gelo, So, Bemidji State 16-5 1/2 (5.02m) 2 Keith Bennett, So, North Dakota State 14-9 (4.50m) 3 Andrew Overson, Sr, Concordia Moorhead 14-3 1/4 (4.35m) 4 Erik Olson, So, Concordia Moorhead 14-3 1/4 (4.35m) 5 Nick Weis, Unat 14-3 1/4 (4.35m) 6 Levi Bachmeier, Fr, Concordia Moorhead 13-9 1/4 (4.20m) 7 Kyle Francis, Fr, North Dakota State 13-9 1/4 (4.20m) 8 Charlie Alvarez, So, Concordia Moorhead 13-3 1/2 (4.05m) 9 Brian Watkins, Sr, Concordia Moorhead 12-9 1/2 (3.90m) Chad Peck, Sr, Minn State Moorhead NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Shot Put 1 Brian Leonhardt, Jr, Bemidji State 51-9 1/4 (15.78m) 2 Anthony Enyi, Sr, Minn State Moorhead 50-8 3/4 (15.46m) 3 Mike Findley, So, Jamestown 45-7 1/4 (13.90m) 4 Jackson Henrich, Fr, Minn State Moorhead 41-11 1/2 (12.79m) 5 Sean Eastlund, Fr, Concordia Moorhead 40-3 1/4 (12.27m) 6 Gus Wiggert, Fr, Saint Mary's 38-7 1/2 (11.77m) 7 Justin Hamilton, Fr, Valley City State 35-1 3/4 (10.71m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Discus 1 Anthony Enyi, Sr, Minn State Moorhead 156-3 (47.63m) 2 Brian Leonhardt, Jr, Bemidji State 145-5 (44.32m) 3 Jackson Henrich, Fr, Minn State Moorhead 144-5 (44.02m) 4 Scott Wavrin, Unat 140-2 (42.72m) 5 Christopher Heil, Sr, Minn State Moorhead 139-4 (42.46m) 6 Mike Findley, So, Jamestown 137-8 (41.96m) 7 Alex Gebhard, Fr, Valley City State 132-0 (40.25m) 8 Luke Buchholz, Jr, Minn State Moorhead 128-7 (39.20m) 9 Jacob Berger, So, Jamestown 123-1 (37.52m) 10 Ken Klein, Jr, Bemidji State 115-2 (35.10m) 11 Justin Hamilton, Fr, Valley City State 110-4 (33.62m) 12 Caleb Giesen, Jr, Concordia Moorhead 102-7 (31.27m) 13 Brad Johnson, So, Concordia Moorhead 96-11 (29.55m) 14 Jay Gjestvang, So, Concordia Moorhead 96-8 (29.46m) 15 Sean Eastlund, Fr, Concordia Moorhead 95-7 (29.13m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Hammer 1 Andrew Brueggen, Sr, Saint Mary's 197-10 (60.31m) 2 Christopher Heil, Sr, Minn State Moorhead 193-5 (58.95m) 3 Brian Leonhardt, Jr, Bemidji State 169-7 (51.70m) 4 Logan Robinson, Sr, Bemidji State 157-6 (48.00m) 5 Ken Klein, Jr, Bemidji State 144-11 (44.19m) 6 Jakob Bissell, Fr, Bemidji State 141-10 (43.25m) 7 Jackson Henrich, Fr, Minn State Moorhead 133-10 (40.79m) 8 Gus Wiggert, Fr, Saint Mary's 118-7 (36.15m) 9 Alex Gebhard, Fr, Valley City State 107-10 (32.88m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Javelin 1 Jakob Bissell, Fr, Bemidji State 167-1 (50.94m) 2 Jay Bachman, So, Jamestown 165-6 (50.44m) 3 Christopher Heil, Sr, Minn State Moorhead 155-3 (47.32m) 4 Raphael Gelo, So, Bemidji State 150-5 (45.84m) 5 Kyler Eid, Fr, Concordia Moorhead 150-3 (45.80m) 6 Jordan Aus, Fr, Valley City State 149-5 (45.55m) 7 Alex Gebhard, Fr, Valley City State 148-9 (45.35m) 8 Logan Robinson, Sr, Bemidji State 145-2 (44.24m) 9 Luke Hvidston, Sr, Concordia Moorhead 144-2 (43.94m) 10 Adam Palowski, Fr, Valley City State 142-6 (43.45m) 11 Seth Lage, So, Concordia Moorhead 142-6 (43.45m) 12 Jackson Henrich, Fr, Minn State Moorhead 140-6 (42.82m) 13 Jay Gjestvang, So, Concordia Moorhead 135-8 (41.35m) 14 Jake Mushaben, Fr, Concordia Moorhead 132-8 (40.45m) 15 Simon Erlandson, So, Concordia Moorhead 125-10 (38.36m) 16 Kyle Klein, Sr, Saint Mary's 117-2 (35.73m) 17 Sean Eastlund, Fr, Concordia Moorhead 114-11 (35.04m) 18 Jacob Berger, So, Jamestown 108-6 (33.09m)
Click here for data on Women

Return to home page.