Licensed to University of Minnesota    Hy-Tek's Meet Manager 4/22/2011 09:16 PM
           North Country Invitational Track & Field Meet - 4/22/2011           
                                 Griggs Field                                  
                                  Duluth, MN                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Bjork, Kirsten               Minnesota-Du             12.89   2.0  1 
  2 Thelen, Rachel               St. Scholast             12.92   2.0  1 
  3 Valesano, Maria              St. Scholast             12.96   2.0  1 
  4 Krause, Katlin               St. Scholast             13.10   2.0  1 
  5 Demulling, Maggie            Minnesota-Du             13.31   2.0  1 
  6 Walrath, Katie               St. Scholast             13.41   2.0  1 
  7 Loth, Morgan                 Minnesota-Du             13.47   2.2  2 
  8 Robinson, Ciara              Bemidji Stat             13.57   2.2  2 
  9 Reuer, Allison               Minnesota-Du             13.60   2.2  2 
 10 Magliano, Theresa            St. Scholast             13.82   2.2  2 
 11 Wagner, LeAnn                Bemidji Stat             14.07   2.2  2 
 
Event 2  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Parnell, Quinn               Michigan Tec             11.00   1.8  1 
  2 Cason, Akeem                 Michigan Tec             11.07   1.8  1 
  3 Grams, Jared                 Minnesota-Du             11.36   1.8  1 
  3 Bofferding, Sam              Bemidji Stat             11.36   2.0  2 
  5 Pedersen, Nick               Minnesota-Du             11.42   1.8  1 
  6 Walker, Avery                Minnesota-Du             11.45   2.0  2 
  7 Rathsack, Tylor              Michigan Tec             11.50   1.8  1 
  8 Heifort, Jacob               Minnesota-Du             11.53   1.8  1 
  9 Jensen, Jake                 St. Scholast             11.59   2.0  2 
 10 Ward, Andre                  St. Scholast             11.62   2.0  2 
 11 Ohlin, Joe                   St. Scholast             11.73   1.8  1 
 12 Kendema, Mac                 Minnesota-Du             11.79   1.9  3 
 13 Noyes, Lane                  St. Scholast             11.84   2.0  2 
 14 Dekan, Joe                   Minnesota-Du             11.90   2.0  2 
 15 Roggow, Zach                 Minnesota-Du             12.04   1.9  3 
 16 Griepentrog, Kevin           Wisconsin-Su             12.09   1.9  3 
 17 Beatty, Chad                 Michigan Tec             12.15   2.0  2 
 
Event 3  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Williams, Lexi               Minnesota-Du             26.76   NWI  1 
  2 Demulling, Maggie            Minnesota-Du             26.78   NWI  1 
  3 Bjork, Kirsten               Minnesota-Du             26.86   NWI  1 
  4 Bock, Laura                  Minnesota-Du             27.23   NWI  1 
  5 Gombold, Kaylee              St. Scholast             27.36   NWI  1 
  6 Kosey, Taylor                Minnesota-Du             27.67   NWI  2 
  7 Valesano, Maria              St. Scholast             27.73   NWI  1 
  8 Berg, Mariah                 St. Scholast             28.02   NWI  1 
  9 Walrath, Katie               St. Scholast             28.07   NWI  2 
 10 Grahek, Laciee               Minnesota-Du             28.32   NWI  3 
 11 Carter, Danielle             St. Scholast             28.33   NWI  2 
 11 Clementson, Brietta          Minnesota-Du             28.33   NWI  3 
 13 Diedrich, Christa            St. Scholast             28.38   NWI  2 
 14 Reuer, Allison               Minnesota-Du             29.61   NWI  2 
 15 Kuklinski, Lauren            St. Cloud St             29.68   NWI  2 
 16 Stark, Nicholle              Michigan Tec             29.80   NWI  2 
 17 Walhovd, Angela              St. Cloud St             29.96   NWI  2 
 18 Brownson, Katie              St. Scholast             30.10   NWI  3 
 19 Shantz, Nicole               Minnesota-Du             30.13   NWI  3 
 20 Kask, Bria                   Michigan Tec             32.49   NWI  3 
 
Event 4  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Parnell, Quinn               Michigan Tec             22.44   1.3  1 
  2 Cason, Akeem                 Michigan Tec             22.69   1.3  1 
  3 Niemann, Ben                 Minnesota-Du             23.14   1.6  2 
  4 Milon, Sherome               St. Scholast             23.31   1.3  1 
  5 Bofferding, Sam              Bemidji Stat             23.35   1.3  1 
  6 Struss, Tj                   Minnesota-Du             23.36   1.3  1 
  7 Heifort, Jacob               Minnesota-Du             23.40   1.6  2 
  8 Pedersen, Nick               Minnesota-Du             23.45   1.6  2 
  9 Guentzel, Ryan               St. Scholast             23.55   1.6  2 
 10 Ward, Andre                  St. Scholast             23.56   1.6  2 
 11 Loew, Pat                    Michigan Tec             23.67   1.3  1 
 12 Dahl, Josh                   Minnesota-Du             24.02   1.6  3 
 13 Griffin, Addisson            St. Scholast             24.17   1.3  1 
 14 Dekan, Joe                   Minnesota-Du             24.39   1.9  4 
 14 Kendema, Mac                 Minnesota-Du             24.39   1.6  3 
 16 Roggow, Zach                 Minnesota-Du             24.49   1.6  3 
 17 Noyes, Lane                  St. Scholast             24.51   1.6  3 
 18 Griepentrog, Kevin           Wisconsin-Su             24.77   1.9  4 
 19 Graham, Erik                 St. Scholast             24.83   1.6  3 
 20 Belger, Todd                 St. Scholast             25.19   1.6  3 
 
Event 5  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ring, Kelsi                  Minnesota-Du             15.39q  1.6  1 
  2 Bettendorf, Catie            Minnesota-Du             15.45q  2.1  3 
  3 Bair, Maggie                 St. Scholast             15.50q  2.2  2 
  4 Sautbine, Taylor             Bemidji Stat             15.52q  2.2  2 
  5 Durovec, Brea                St. Scholast             16.31q  2.1  3 
  6 Larva, Ashley                Bemidji Stat             16.46q  1.6  1 
  7 Sunnarborg, Amanda           Minnesota-Du             16.94q  1.6  1 
  8 Jennings, Erin               Minnesota-Du             17.03q  2.2  2 
  9 Walker, Pearl                Bemidji Stat             17.33   2.2  2 
 10 Hoffman, Melanie             Michigan Tec             17.37   2.2  2 
 10 Kuklinski, Lauren            St. Cloud St             17.37   2.1  3 
 12 Carter, Danielle             St. Scholast             17.40   1.6  1 
 13 Flandrick, Christina         St. Cloud St             17.84   1.6  1 
 14 Wagner, LeAnn                Bemidji Stat             17.91   2.1  3 
 15 Clementson, Brietta          Minnesota-Du             18.05   2.1  3 
 16 Breu, Alyssa                 Wisconsin-Su             19.82   2.2  2 
 17 Wise, Whitney                Wisconsin-Su             21.19   1.6  1 
 
Event 5  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ring, Kelsi                  Minnesota-Du             15.36   1.1 
  2 Bettendorf, Catie            Minnesota-Du             15.45   1.1 
  3 Bair, Maggie                 St. Scholast             15.48   1.1 
  4 Sautbine, Taylor             Bemidji Stat             15.93   1.1 
  5 Durovec, Brea                St. Scholast             16.38   1.1 
  6 Sunnarborg, Amanda           Minnesota-Du             16.48   1.1 
  7 Larva, Ashley                Bemidji Stat             16.66   1.1 
  8 Jennings, Erin               Minnesota-Du             16.72   1.1 
 
Event 6  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Knebel, John                 Minnesota-Du             15.06q  2.1  1 
  2 Knebel, Andy                 Unattached               15.83q  1.9  2 
  3 Hanson, Justin               St. Scholast             15.91q  1.9  2 
  4 Kalis, Ben                   Michigan Tec             15.98q  1.9  2 
  5 Lundgren, Brent              Minnesota-Du             16.24q  1.9  2 
  6 Sizer, Marc                  Bemidji Stat             16.33q  1.9  2 
  7 Beatty, Chad                 Michigan Tec             17.79q  2.1  1 
  8 Niemann, Ben                 Minnesota-Du             18.23q  2.1  1 
  9 Jacobson, Wesley             Michigan Tec             18.32   2.1  1 
 
Event 6  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Knebel, John                 Minnesota-Du             14.81   1.2 
  2 Kalis, Ben                   Michigan Tec             15.77   1.2 
  3 Hanson, Justin               St. Scholast             15.87   1.2 
  4 Sizer, Marc                  Bemidji Stat             15.94   1.2 
  5 Lundgren, Brent              Minnesota-Du             16.12   1.2 
  6 Beatty, Chad                 Michigan Tec             17.56   1.2 
  7 Knebel, Andy                 Unattached               20.39   1.2 
 
Event 7  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Buerkle, Kristi              Bemidji Stat             56.10   1 
  2 Anderson, Kristina           Minn State M           1:00.98   1 
  3 Ohman, Michelle              Bemidji Stat           1:01.81   1 
  4 Kosey, Taylor                Minnesota-Du           1:02.27   1 
  5 Breu, Alyssa                 Wisconsin-Su           1:04.03   2 
  6 Mueller, Katherine           St. Scholast           1:05.47   1 
  7 Stark, Nicholle              Michigan Tec           1:06.56   2 
  8 Johnson, Kelsey              Wisconsin-Su           1:06.92   2 
  9 Kask, Bria                   Michigan Tec           1:08.13   2 
 10 Kent, Becca                  Wisconsin-Su           1:08.65   2 
 11 Brownson, Katie              St. Scholast           1:10.45   2 
 12 King, Kelsey                 St. Cloud St           1:10.80   2 
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Saliga, Nathan               Michigan Tec             50.56   1 
  2 Buerkle, Mark                Bemidji Stat             50.57   1 
  3 Traynor, Tyler               Minnesota-Du             52.65   1 
  4 Roiger, Andrew               Bemidji Stat             53.25   2 
  5 Grams, Jared                 Minnesota-Du             54.22   1 
  5 Mullally, Patrick            Wisconsin-Su             54.22   3 
  7 Kimpling, Paul               Minnesota-Du             54.56   1 
  8 Saliga, Steven               Michigan Tec             54.62   1 
  9 Heinz, Chaz                  Minnesota-Du             55.52   2 
 10 Warren, Anthony              St. Scholast             56.46   2 
 11 Larson, Alan                 St. Scholast             59.01   3 
 12 Johnson, Robert              Wisconsin-Su             59.26   3 
 13 Bowers, Jamere               Wisconsin-Su           1:00.31   3 
 
Event 9  Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sunnarborg, Amanda           Minnesota-Du           1:07.51  
  2 Jennings, Erin               Minnesota-Du           1:11.33  
  3 Johnson, Shelbie             St. Scholast           1:12.20  
  4 Anderson, Danielle           Wisconsin-Su           1:13.91  
  5 Vaughan, Caitlin             St. Scholast           1:16.84  
 
Event 10  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Knebel, John                 Minnesota-Du             55.81  
  2 Reijo, Matt                  Wisconsin-Su             56.90  
  3 Kimpling, Paul               Minnesota-Du             57.96  
  4 Lundgren, Brent              Minnesota-Du             59.08  
  5 Hanson, Justin               St. Scholast           1:00.57  
  6 Ball, Braxton                St. Scholast           1:01.57  
  7 Jacobson, Wesley             Michigan Tec           1:02.69  
  8 Spalding, Patrick            Michigan Tec           1:04.67  
 
Event 11  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Irwin, Deedra                Michigan Tec           2:23.02  
  2 Hughes, Nicole               St. Scholast           2:24.02  
  3 Wurl, Hannah                 Minnesota-Du           2:24.61  
  4 Kern, Stacey                 St. Cloud St           2:25.26  
  5 Ironi, Genna                 Bemidji Stat           2:26.05  
  6 Place, Morgan                Minnesota-Du           2:26.08  
  7 Ivec, Vanessa                Lakehead Uni           2:26.14  
  8 Maras, Kirsten               Bemidji Stat           2:27.38  
  9 Eriksson, Malin              Michigan Tec           2:28.54  
 10 Warnes, Taylor               Minnesota-Du           2:29.50  
 11 Thaemert, Jacque             Minnesota-Du           2:29.51  
 12 Rasmussen, Carly             Minnesota-Du           2:29.95  
 13 Larson, Tina                 Bemidji Stat           2:31.50  
 14 Mason, Rachel                Michigan Tec           2:32.31  
 15 Johnson, Chelsea             St. Scholast           2:35.33  
 16 Johnston, Sydney             Minnesota-Du           2:36.01  
 17 Hoffman, Melanie             Michigan Tec           2:36.32  
 18 Bendel, Kate                 Minnesota-Du           2:37.56  
 19 Jocelyn, Hannah              Minnesota-Du           2:39.00  
 20 Pedersen, Sarah              Minnesota-Du           2:40.70  
 21 Haupert, MacKenzie           Bemidji Stat           2:42.55  
 22 Frick, Maria                 Michigan Tec           3:10.10  
 
Event 12  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gorman, Aaron                Minnesota-Du           1:55.01  
  2 Jenson, Robbie               Minnesota-Du           1:57.06  
  3 Andresen, Kevin              St. Cloud St           1:57.72  
  4 Hughes, Louis                Minnesota-Du           1:58.43  
  5 Johnston, Dillon             Minnesota-Du           1:58.91  
  6 Hosey, Jimmy                 Minnesota-Du           1:59.83  
  7 Schauer, Eric                Bemidji Stat           2:00.88  
  8 Coffin, Jason                Minnesota-Du           2:02.65  
  9 Mickow, Mark                 Minnesota-Du           2:03.14  
 10 Krause, Jesse                Minnesota-Du           2:03.52  
 11 Diedrich, Pat                Bemidji Stat           2:05.52  
 12 Egge, Lars                   Bemidji Stat           2:07.79  
 13 Steffel, James               Michigan Tec           2:08.21  
 14 Enderby, Jonathan            Michigan Tec           2:08.86  
 15 Wimmer, Nick                 Michigan Tec           2:09.76  
 16 Maile, Paul                  St. Cloud St           2:10.02  
 
Event 13  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Place, Morgan                Minnesota-Du           4:45.56  
  2 Wardell, Carolyn             Minnesota-Du           4:50.79  
  3 SanCartier, Michelle         Minnesota-Du           4:56.24  
  4 Irwin, Deedra                Michigan Tec           5:03.28  
  5 Bruestle, Sydney             Michigan Tec           5:05.94  
  6 Templer, Tanya               Minnesota-Du           5:07.00  
  7 Thaemert, Jacque             Minnesota-Du           5:16.64  
  8 Chasson, Sarah               Minnesota-Du           5:18.72  
  9 Anderson, Samantha           Wisconsin-Su           5:29.74  
 10 Hougen, Alison               Bemidji Stat           5:30.97  
 11 Dunning, Emily               St. Scholast           5:32.37  
 
Event 14  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnston, Jared              Minnesota-Du           4:11.89  
  2 Hartsell, Abe                Bemidji Stat           4:13.56  
  3 Sederquist, Ryan             Bemidji Stat           4:15.48  
  4 Anderson, Dylan              Michigan Tec           4:16.77  
  5 Johnson, Joel                Minnesota-Du           4:18.48  
  6 Anderson, Grady              Unattached             4:18.78  
  7 Venaas, Matt                 Minnesota-Du           4:22.58  
  8 Handorff, Aaron              Minnesota-Du           4:25.97  
  9 Kollmann, Adam               St. Scholast           4:31.40  
 10 Muenchow, John               Bemidji Stat           4:31.73  
 11 Steffel, James               Michigan Tec           4:32.37  
 12 Wilson, Max                  Michigan Tec           4:35.72  
 13 Cartwright, Scott            Michigan Tec           4:38.21  
 14 Carlson, Ben                 St. Scholast           4:38.70  
 15 Gross, Glen                  St. Scholast           4:41.80  
 16 Pena, Joseph                 Bemidji Stat           5:04.10  
 
Event 15  Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruestle, Sydney             Michigan Tec          11:09.03  
  2 Mishica, Christina           Michigan Tec          11:19.38  
  3 Johnson, Larissa             Minnesota-Du          11:26.29  
  4 Ironi, Genna                 Bemidji Stat          11:40.41  
  5 Yovetich, Marissa            Michigan Tec          11:45.00  
  6 Micheletti, Christina        Wisconsin-Su          12:09.63  
  7 Hougen, Alison               Bemidji Stat          12:22.53  
 
Event 16  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Behling, Scott               Wisconsin-Su           8:54.14  
  2 Saccoman, Sam                Minnesota-Du           8:56.15  
  3 Escher, Erik                 Minnesota-Du           9:03.20  
  4 Toepfer, Cole                Minnesota-Du           9:04.57  
  5 Nygaard, Nick                Minnesota-Du           9:18.47  
  6 Hartsell, Abe                Bemidji Stat           9:27.40  
  7 Bolthouse, Alec              Michigan Tec           9:35.72  
  8 Dunfee, Kelin                St. Scholast           9:52.53  
  9 Wenzel, Steven               Michigan Tec          10:01.78  
 10 Nitz, Matthew                Michigan Tec          10:13.48  
 11 Muenchow, John               Bemidji Stat          10:13.53  
 12 Brandt, Derek                Michigan Tec          10:39.33  
 
Event 17  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moffatt, Brittney            St. Cloud St          11:11.48  
  2 Hines, Bridget               Minnesota-Du          11:19.77  
  3 Rubash, Keely                St. Cloud St          11:29.81  
  4 Hines, Whitney               Minnesota-Du          11:35.54  
  5 Stack, Rachael               Minnesota-Du          11:35.58  
  6 Hinzmann, Natasha            Wisconsin-Su          14:01.16  
 
Event 18  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Larson, Kyle                 Minnesota-Du           9:54.12  
  2 Quigley, Brian               Bemidji Stat          10:12.08  
  3 Lasch, Tim                   Minnesota-Du          10:20.52  
  4 Wimmer, Nick                 Michigan Tec          10:23.22  
  5 Pieper, David                St. Cloud St          10:49.43  
  6 Southerton, Lee              Michigan Tec          11:45.23  
  7 Stewart, Monte               Wisconsin-Su          11:55.22  
  8 Guello, Jake                 Wisconsin-Su          12:03.65  
  9 Neumann, Seth                Wisconsin-Su          12:46.82  
 
Event 19  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bemidji State  'A'                                    49.78  
  2 St. Scholastica  'A'                                  50.06  
     1) Bair, Maggie                    2) Krause, Katlin                 
     3) Valesano, Maria                 4) Thelen, Rachel                 
  3 Wisconsin-Superior  'A'                               53.22  
 
Event 20  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Michigan Tech  'A'                                    42.99  
  2 Bemidji State  'A'                                    43.23  
  3 St. Scholastica  'A'                                  43.82  
  4 Wisconsin-Superior  'A'                               44.76  
  5 Wisconsin-Superior  'B'                              x48.42  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bemidji State  'A'                                  4:05.28  
  2 St. Scholastica  'A'                                4:14.22  
     1) Krause, Katlin                  2) Bair, Maggie                   
     3) Thelen, Rachel                  4) Valesano, Maria                
  3 Minnesota-Duluth  'A'                               4:16.17  
  4 Wisconsin-Superior  'A'                             4:24.56  
  5 Minnesota-Duluth  'B'                              x4:27.03  
  6 Michigan Tech  'A'                                  4:39.01  
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minnesota-Duluth  'B'                              x3:27.42  
  2 Bemidji State  'A'                                  3:32.63  
  3 Michigan Tech  'A'                                  3:38.19  
  4 Bemidji State  'B'                                 x3:39.77  
  5 Wisconsin-Superior  'B'                            x3:50.45  
  6 Wisconsin-Superior  'A'                             4:11.13  
 
Event 27  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kimm, Katie                  St. Scholast             1.45m    4-09.00 
  2 Wise, Whitney                Wisconsin-Su            J1.45m    4-09.00 
  3 Wold, Danielle               Unattached              J1.45m    4-09.00 
  4 Peltier, Kayla               Wisconsin-Su             1.35m    4-05.00 
  5 Sautbine, Taylor             Bemidji Stat             1.30m    4-03.25 
  5 Breu, Alyssa                 Wisconsin-Su             1.30m    4-03.25 
 
Event 28  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Knebel, Andy                 Unattached               1.97m    6-05.50 
  2 Visina, Zach                 St. Scholast             1.86m    6-01.25 
  3 Marcella, Aaron              St. Scholast            J1.86m    6-01.25 
  4 Wagner, Paul                 Bemidji Stat             1.81m    5-11.25 
  4 Lundgren, Brent              Minnesota-Du             1.81m    5-11.25 
  6 Spalding, Patrick            Michigan Tec             1.76m    5-09.25 
  6 Heffele, Andy                Minnesota-Du             1.76m    5-09.25 
 
Event 29  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Novtony, Kari                Minnesota-Du             3.43m   11-03.00 
  2 Williams, Lisa               Bemidji Stat             3.19m   10-05.50 
  2 Bellinger, Maria             Minnesota-Du             3.19m   10-05.50 
  4 Thelen, Rachel               St. Scholast             3.04m    9-11.75 
  4 Flandrick, Christina         St. Cloud St             3.04m    9-11.75 
  6 Poli, Erika                  Michigan Tec             2.89m    9-05.75 
  6 Krause, Katlin               St. Scholast             2.89m    9-05.75 
  8 Rossiter, Rachel             Wisconsin-Su             2.74m    8-11.75 
  8 Cobb, Kendra                 Bemidji Stat             2.74m    8-11.75 
 10 Bair, Maggie                 St. Scholast             2.59m    8-06.00 
 11 Olgrady, Marisa              Bemidji Stat             2.44m    8-00.00 
 
Event 30  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Beutz, Jason                 Minnesota-Du             4.71m   15-05.50 
  2 Gelo, Raphael                Bemidji Stat             4.56m   14-11.50 
  3 Fuller, Andrew               Unattached               4.41m   14-05.50 
  4 Juell, Tandy                 Bemidji Stat            J4.41m   14-05.50 
  5 Mathe, Lucas                 St. Cloud St             4.26m   13-11.75 
  5 Brenny, William              St. Cloud St             4.26m   13-11.75 
  5 Olson, Kevin                 Wisconsin-Su             4.26m   13-11.75 
  8 Ambuehl, Travis              St. Scholast             3.96m   12-11.75 
  8 Plifka, Dane                 Bemidji Stat             3.96m   12-11.75 
 10 Beckwith, Luke               St. Scholast             3.81m   12-06.00 
 
Event 31  Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Larva, Ashley                Bemidji Stat             4.74m   NWI  15-06.75 
  2 Berg, Mariah                 St. Scholast             4.71m   NWI  15-05.50 
  3 Loth, Morgan                 Minnesota-Du             4.59m   NWI  15-00.75 
  4 Quick, Cassie                Minnesota-Du             4.51m   NWI  14-09.75 
  5 Reuer, Allison               Minnesota-Du             4.47m   NWI  14-08.00 
  6 Kuklinski, Lauren            St. Cloud St             4.45m   NWI  14-07.25 
  7 Wise, Whitney                Wisconsin-Su             4.19m   NWI  13-09.00 
  8 Hoffman, Melanie             Michigan Tec             4.17m   NWI  13-08.25 
  9 Breu, Alyssa                 Wisconsin-Su             3.87m   NWI  12-08.50 
 
Event 32  Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Deters, Joe                  Minnesota-Du             5.90m   NWI  19-04.25 
  2 Olson, Kevin                 Wisconsin-Su             5.88m   NWI  19-03.50 
  3 Jensen, Jake                 St. Scholast             5.85m   NWI  19-02.50 
  4 Niemann, Ben                 Minnesota-Du             5.82m   NWI  19-01.25 
  5 Beutz, Jason                 Minnesota-Du             5.69m   NWI  18-08.00 
  6 Evans, Tony                  St. Scholast             5.52m   NWI  18-01.50 
  7 Cason, Akeem                 Michigan Tec             5.40m   NWI  17-08.75 
  8 Saliga, Nathan               Michigan Tec             5.33m   NWI  17-06.00 
  9 Spalding, Patrick            Michigan Tec             5.29m   NWI  17-04.25 
 10 McDonald, Jeffery            Bemidji Stat             5.03m   NWI  16-06.00 
 
Event 33  Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Miller, Rachel               St. Scholast            11.37m   NWI  37-03.75 
  2 Ring, Kelsi                  Minnesota-Du            10.60m   NWI  34-09.50 
  3 Schmitz, Laura               Minnesota-Du            10.47m   NWI  34-04.25 
  4 Lee, Rebecca                 Minnesota-Du            10.06m   NWI  33-00.25 
  5 Roach, Dana                  Minnesota-Du            10.00m   NWI  32-09.75 
  6 Diedrich, Christa            St. Scholast             9.91m   NWI  32-06.25 
  7 Sautbine, Taylor             Bemidji Stat            J9.91m   NWI  32-06.25 
  8 Robinson, Ciara              Bemidji Stat             9.60m   NWI  31-06.00 
  9 Roy, Hannah                  St. Scholast             9.34m   NWI  30-07.75 
 10 Clementson, Brietta          Minnesota-Du             8.91m   NWI  29-02.75 
 11 Magliano, Theresa            St. Scholast             8.77m   NWI  28-09.25 
 
Event 34  Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Awosika, Tomi                Minnesota-Du            12.57m   NWI  41-03.00 
  2 Drinkwine, Peter             St. Scholast            12.53m   NWI  41-01.50 
  3 Deters, Joe                  Minnesota-Du            12.21m   NWI  40-00.75 
  4 Carlson, Benjamin            St. Scholast            11.67m   NWI  38-03.50 
  5 Trentor, Shane               Wisconsin-Su            11.47m   NWI  37-07.75 
  6 Belger, Todd                 St. Scholast            11.19m   NWI  36-08.50 
 
Event 35  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Wiltzius, Molly              Michigan Tec            38.59m     126-07 
  2 Walrath, Katie               St. Scholast            37.40m     122-08 
  3 Skoff, Mallory               Minnesota-Du            36.62m     120-02 
  4 Olson, Samantha              Minnesota-Du            36.36m     119-03 
  5 Crane, Elizabeth             Minnesota-Du            34.37m     112-09 
  6 Berryman, Natalie            Michigan Tec            32.38m     106-03 
  7 Bellinger, Maria             Minnesota-Du            32.36m     106-02 
  8 Kent, Becca                  Wisconsin-Su            30.93m     101-06 
  9 Capriglione, Katie           Wisconsin-Su            30.01m      98-05 
 10 Olson, Tessa                 Minnesota-Du            29.32m      96-02 
 11 Huberty, Becky               St. Scholast            28.39m      93-02 
 12 Seeley, Alec                 St. Scholast            27.06m      88-09 
 13 Peltier, Kayla               Wisconsin-Su            24.53m      80-06 
 14 Meyers, Samantha             Wisconsin-Su            24.25m      79-07 
 15 Udenburg, Amelia             Wisconsin-Su            21.61m      70-11 
 
Event 36  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leonhardt, Brian             Bemidji Stat            46.15m     151-05 
  2 Howard, John                 St. Scholast            44.07m     144-07 
  3 Robinson, Logan              Bemidji Stat            40.44m     132-08 
  4 Hansen, Nils                 Wisconsin-Su            39.51m     129-07 
  5 Rummel-Chadderd, Stephen     Michigan Tec            38.78m     127-03 
  6 Lyscio, Tom                  St. Scholast            37.53m     123-01 
  7 Miltenberger, Ethan          Michigan Tec            36.76m     120-07 
  8 Odland, Aaron                Bemidji Stat            36.09m     118-05 
  9 Klein, Ken                   Bemidji Stat            35.51m     116-06 
 10 Berryman, Jared              Michigan Tec            30.93m     101-06 
 11 Bush, John                   Michigan Tec            24.83m      81-05 
 
Event 37  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stroh, Megan                 Minnesota-Du            52.67m     172-10 
  2 Capriglione, Katie           Wisconsin-Su            49.03m     160-10 
  3 Huberty, Becky               St. Scholast            44.74m     146-09 
  4 Seeley, Alec                 St. Scholast            44.35m     145-06 
  5 Olson, Tessa                 Minnesota-Du            42.61m     139-09 
  6 Wiltzius, Molly              Michigan Tec            40.67m     133-05 
  7 Olson, Samantha              Minnesota-Du            36.78m     120-08 
  8 Peltier, Kayla               Wisconsin-Su            35.93m     117-10 
  9 Novtony, Kari                Minnesota-Du            32.51m     106-08 
 10 Meyers, Samantha             Wisconsin-Su            29.91m      98-01 
 
Event 38  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lyscio, Tom                  St. Scholast            51.38m     168-07 
  2 Leonhardt, Brian             Bemidji Stat            48.51m     159-02 
  3 Strange, Jake                Minnesota-Du            47.93m     157-03 
  4 Klein, Ken                   Bemidji Stat            44.77m     146-10 
  5 Hansen, Nils                 Wisconsin-Su            44.60m     146-04 
  6 Howard, John                 St. Scholast            44.41m     145-08 
  7 Robinson, Logan              Bemidji Stat            43.57m     142-11 
  8 Cook, Ben                    Minnesota-Du            40.46m     132-09 
  9 Lepisto, Jacob               Minnesota-Du            40.26m     132-01 
 10 Odland, Aaron                Bemidji Stat            40.13m     131-08 
 11 Bissell, Jakob               Bemidji Stat            38.99m     127-11 
 12 Rummel-Chadderd, Stephen     Michigan Tec            38.68m     126-11 
 13 Mann, Justin                 St. Scholast            33.86m     111-01 
 14 Peterson, Garret             Minnesota-Du            31.84m     104-05 
 15 Randall, Brandon             Minnesota-Du            30.31m      99-05 
 16 Ohman, Joe                   Bemidji Stat            30.28m      99-04 
 17 Bush, John                   Michigan Tec            28.97m      95-00 
 18 Mullally, Patrick            Wisconsin-Su            27.00m      88-07 
 
Event 39  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Walhovd, Angela              St. Cloud St            31.41m     103-01 
  2 Olson, Samantha              Minnesota-Du            31.36m     102-11 
  3 Walrath, Katie               St. Scholast            29.56m      97-00 
  4 King, Kelsey                 St. Cloud St            26.31m      86-04 
  5 Roy, Hannah                  St. Scholast            25.58m      83-11 
  6 Hoffman, Melanie             Michigan Tec            21.39m      70-02 
  7 Lund, Janet                  Bemidji Stat            21.00m      68-11 
  8 Wold, Danielle               Unattached              16.75m      54-11 
 
Event 40  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Juell, Tandy                 Bemidji Stat            51.10m     167-08 
  2 Bissell, Jakob               Bemidji Stat            50.78m     166-07 
  3 Solarz, Dan                  Wisconsin-Su            47.14m     154-08 
  4 Gelo, Raphael                Bemidji Stat            45.34m     148-09 
  5 Evans, Tony                  St. Scholast            44.59m     146-03 
  6 Anderson, Jake               Wisconsin-Su            41.07m     134-09 
  7 Ystad, Brent                 Wisconsin-Su            40.65m     133-04 
  8 Peterson, Garret             Minnesota-Du            39.59m     129-11 
  9 Dunfee, Kelin                St. Scholast            39.48m     129-06 
 10 Saliga, Nathan               Michigan Tec            38.85m     127-05 
 11 Strange, Jake                Minnesota-Du            37.68m     123-07 
 12 Cook, Ben                    Minnesota-Du            37.48m     122-11 
 13 Leveille, Joe                St. Scholast            34.66m     113-08 
 14 Ball, Braxton                St. Scholast            33.95m     111-05 
 15 Saliga, Steven               Michigan Tec            33.57m     110-02 
 16 Ohman, Joe                   Bemidji Stat            32.74m     107-05 
 17 Niemann, Ben                 Minnesota-Du            29.90m      98-01 
 
Event 41  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Crane, Elizabeth             Minnesota-Du            12.96m   42-06.25 
  2 Huberty, Becky               St. Scholast            11.76m   38-07.00 
  3 Seeley, Alec                 St. Scholast            11.27m   36-11.75 
  4 Capriglione, Katie           Wisconsin-Su            10.87m   35-08.00 
  5 Berryman, Natalie            Michigan Tec             9.94m   32-07.50 
  6 Walhovd, Angela              St. Cloud St             9.84m   32-03.50 
  7 Breu, Alyssa                 Wisconsin-Su             9.03m   29-07.50 
  8 Walker, Pearl                Bemidji Stat             8.57m   28-01.50 
  9 Udenburg, Amelia             Wisconsin-Su             8.55m   28-00.75 
 10 Meyers, Samantha             Wisconsin-Su             8.11m   26-07.25 
 11 Wise, Whitney                Wisconsin-Su             6.39m   20-11.75 
 
Event 42  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leonhardt, Brian             Bemidji Stat            14.96m   49-01.00 
  2 Berryman, Jared              Michigan Tec            13.86m   45-05.75 
  3 Strange, Jake                Minnesota-Du            13.14m   43-01.50 
  4 Lepisto, Jacob               Minnesota-Du            12.85m   42-02.00 
  5 Mann, Justin                 St. Scholast            12.34m   40-06.00 
  6 Odland, Aaron                Bemidji Stat            11.92m   39-01.25 
  7 Ditsworth, Josh              St. Scholast            11.57m   37-11.50 
  8 Miltenberger, Ethan          Michigan Tec            11.29m   37-00.50 
  9 Bush, John                   Michigan Tec             8.26m   27-01.25 
 
Event 43  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eason, Ryan                  Minnesota-Du          15:48.37  
  2 Kostick, Robert              Minnesota-Du          15:54.55  
  3 Stevens, Tyler               Minnesota-Du          15:55.62  
  4 Marble, Keagan               Minnesota-Du          16:10.01  
  5 Kentner, Scott               Michigan Tec          16:23.48  
  6 Bye, Tony                    St. Scholast          16:40.27  
  7 Bedbury, Nick                Michigan Tec          16:41.48  
  8 Sederquist, Ryan             Bemidji Stat          16:48.91  
  9 Schubert, Ethan              St. Scholast          17:08.56  
 10 Linn, Jimmy                  St. Scholast          17:38.90  
 11 Morris, Steve                Minnesota-Du          18:07.77  
 
Event 44  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quirion, Hilary              Lakehead Uni          18:36.36  
  2 Marozas, Paula               St. Cloud St          18:40.59  
  3 Naroski, Tess                Lakehead Uni          19:20.97  
  4 Kiilunen, Nikki              Michigan Tec          19:34.43  
  5 Rosehart, Karen              Lakehead Uni          19:58.94  
 
Event 46  Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Jill                  Michigan Tec          38:53.41  
  2 Springer-Wilson, Alison      Unattached            40:18.65  
 
Event 49  Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minnesota-Duluth  'A'                               1:33.29  
  2 Wisconsin-Superior  'A'                             1:33.33  
 -- Michigan Tech  'A'                                      DNF  
 
Event 50  Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minnesota-Duluth  'A'                               1:48.68  
  2 Minnesota-Duluth  'B'                              x1:53.12